تبلیغات
نِیِستان نِیِستان - دینها را بهتر بشناسید
 

دینها را بهتر بشناسید

نویسنده: رستم زابلی موضوع: مذهبی، 

 

*بسم الله الرحمن الرحیم*

دینها را بهتر بشناسید!

 

سلام خدمت همه ی خوانندگان این مطلب.بی مقدمه میروم سراغ بحث امروز.یکی دو ماه است دارم کتاب "خلاصه ادیان در تاریخ دینهای بزرگ"اثر "دکتر محمد جواد مشکور" را که به حق کتابی مفید و جامع است را میخوانم.یکی از ویژگیهای این کتاب این است که نویسنده از نظر خود بزرگان و تاریخ آن دینها یا آیینها مطلب را در کتاب آورده است و بهتر بگویم:این کتاب نوعی نقل است که نویسنده هیچ نظری را رد یا تایید نکرده واین کار را به عهده ی خود خواننده کتاب گذاشته است که بیشتر ما مسلمانهایی که دینمان را از پدر و مادر و یا از اجدادمان بدون هیچ تامل و یا تفکر و تحقیقی به ارث برده ایم گذاشته خواننده ی این کتاب هستیم.به خداوندی خدا که در حقانیتش شکی نیست اگر حتی دینمان را اشتباه ولی از روی تحقیق و تفکر پیدا کنیم بهتر از آن است که از روی ندانستن مفهوم و به قول معروف مغز و هسته ی عملی آن را انجام بدهیم.من که وقتی این کتاب و این همه دین و آیین را خواندم در هر جای آن تحریف و تناقضی دیدم الا اسلام.این عقیده ی من است.به نظر من خودتان کتاب را بخرید و بخوانید و نظر خودتان را روی این مطلب بگذارید و دین خودتان را خودتان انتخاب کنید نه از روی ارث و میراث.چند مورد از این تناقضها را میگویم به شرط اینکه به مسیحیان عزیز و یهودیان و زردشتیان که به حق دین آنها با دین اسلام یکی است ولی در دین آنها تحریفاتی کم یا بسیار در آنها دیده میشود.وقتی به نقاط مشترک همهی مذاهب و ادیان نگاه میکنیم، میبینیم واقعا ذات انسان گناه گریز وزیبایی گرا و خداگراست.نقاط مشترک ادیان در اول کتاب اینگونه آمده است:

1)خداشناسی و یکتاپرستی

2)نیکوکاری و دستگیری از ضعفا

3)راستی و درستی و دروغ نگفتن

4)زنا نکردن

5)دزدی نکردن و رشوه نگرفتن

6)وفای به عهد

7)مراعات پاکیزگی و طهارت

8)عبادت و استعانت از خدا به نماز و دعا

9)نیازردن حیوانات بی آزار

10)احترام به پدر و مادر

11)آنچه به خود نمی پسندی بدیگران روا مدار

12)میانه رو و معتدل بودن

13)محبت به یکدیگر و خدمت به خلق

14)تقوی و پرهیزکاری

15)بیگناه را نکشتن

16)آباد کردن جهان

17)یاد کردن از مردگان به خیرات برای روح ایشان

18)اعتقاد به پاداش و کیفر پس از مرگ

19)معاش از راه درست

ولی تضادهایی که از نظر من تحریف بود عبارتند از:

1) درسایر ادیان:همین قضیه ی تناسخ را ببینید.آخر اگر معاد و عاقبتی برای انسان نباشد ویا عاقبتش این باشد که پس از مرگ روح او در بدن انسان یا حیوان و یا گیاه و یا حتی در جامدات که بی جانند این دست و آن دست شود و از بودن در دنیا رنج بکشد،پس انسان به چه امیدی زنده است.چه نوری در دل او جانبخش میشد؟ زندگی برایش کسل کننده و بی هدف میشد و امیدی برای زندگی نداشت.پس حتما دنیای دیگری در ورای این دنیا موجود است.

2)دینهای هندی: این عقیده را دارند که "خدایان پس از جهان بوجود آمده اند" که خود همین نشان دهنده ی نقص و ضعف خداست.یعنی جهان با این همه عظمت و اعجاب همینطور از قبل ول در آسمان بوده است.قطعا خدایی این جهان را خلق کرده است.بر فرض خدایان شما بعد از جهان بوجود آمده باشند،چه کسی این خدایان را بوجود آورده است؟

3)دین زردشتی:آنها عقیده دارند که "هرکس دارایی بیشتری دارد برتر از آن کسیست که ندارد" شاید در جامعه ی امروز ما همینطور باشد ولی بیایید از دین انسانی نگاه کنیم.یعنی آن کس که فقیر است آدم نیست و حق زندگی ندارد؟

4)دین یهود:1-پیروان این دین تا قبل از نجاتشان بدست کوروش کبیر و ورود به ایران اعتقادی به منجی آخرالزمان نداشته اند و بعد از همنشینی با زردشتیان ایرانی اعتقاد به مسیح منجی یهود(یا به اعتقاد زردشتیان همان سوشیانس)را پیدا کرده اند که قبل از آن اعتقادی به منجی نداشته اند.

2-یهودیان در یکی از اعیادشان به نام فصح چهار پیاله شراب مینوشند که از نظر علمی هم ثابت شده است که شراب به معده ، مغز، کلیه،دستگاه عصبی و گوارشی و....صدمات جدی و به مرور زمان وارد میکند.

3-یک اثلی بین یهودیان است که میگوید:"سگ زنده بهتر از شیر مرده است".شاید در نگاه اول این مساله درست بیاید، ولی اگر در کل و عمیقتر نگاه کنیم میبینیم این مساله در همه جا صادق نیست.چه بسا شیر مردانی در طول تاریخ داشته ایم که چه بسیار سگانی نه تنها برتر از آنها نبوده اند بلکه خیلی خیلی جایگاهشان پست تر از آنها بوده است.

5)دین مسیح:1-مسیحیان اعتقاد دارند که مسیح زاییده شده از طرف خداست.یعنی اولا خدا آنقدر نعوذ بالله جایگاهش ناچیز است که فرزندش یک انسان که از پستی به وجود آمده باشد؟ دوما خود این پدر که خدا باشد از چه کسی زاییده شده است؟ این تنها معجزه ای از طرف خداوند قادر و توانا بوده است که با ایجاد نطفه در رحم مریم مسیح متولد شد.نه اینکه خدا پدر او باشد.خداوند از دل کوه برای قومی جاهل دو شتر سرخ موی را بیرون آورد تا ایمان بیاورند.نکند باز هم نعوذ بالله میگویید خدا پدر آن دو شتر است.نه این هم تنها معجزه ای از سوی خداوند تبارک و تعالی است.

2-دیگر اینکه مسیحیان اعتقاد دارند یکی از نشانه های ایمان فقر است.آیا هر فرد با ایمانی باید فقیر باشد، یا اینکه آنقدر عدالت در جهان گسترده شود تا در تمام دنیا فقرزدایی شود و دیگر هیچ گرسنه ای نباشد.شاید این امر در وهله ی اول غیر قابل تصور باشد ولی با امدن منجی که در تمام ادیان بشارت داده شده است این امر محقق خواهد شد.

6)عرب جاهلی:این هم که دیگر توضیح نمیخواهد.کسانی که خود را از نسل گرگ و کرکس و روباه و ....بدانند دیگر معلوم است که عقل ندارند و جاهلند.

7)اسلام:هیچ تحریفو ایراد و تناقضی در این دین نیافتم و هرچه دیدم صراحت و زیبایی و سهل الخطابی این دین آسمانی بود.اگر ایرادهایی که تابحال به این دین گرفته شده است همه از روی جاهلیت و ناآگاهی بوده است.اگر این صاحبان نظر قدری تحقیق میکردند میفهمیدند همه ی اینها اشتباه است.

 

برچسب ها: دینها، مذاهب، یهود، مسیحیت، اسلام، عرب جاهلیت،  

() نظرات